Кевин Бовер „Ден во Варшава“ (фикција, 2015)

posted in: Учесници | 0

Слика: Николас Вилегас, Звук: Вероника Разна; Едитор: Михаел Вечио Едитор на звук: Франсоа Менот; Микс: Симон Апостолу; Музика: Гоце Глиргуровски; Сет дизајнер: Агњешка Бак; Приказна: Кевин Бовур Интерпретација: Ана Терпиловска, Мирослав Ханишевски, Агњешка Павелкивич; Јоана Дернговска, Квентин Праделе; Костими: Малгорзата … Continued

Дружење со мото клуб 3 GUNS MK

posted in: Учесници | 0

Aко чуеш дека се во градот, ќе чуеш и како звучи слободата. Ако налеташ на нив, ќе наздравиш со пиво. Ако имаш проблем ќе го решиш според нивниот закон. Ако ‘3 Guns’ се наоколу, тука има и гитари… Респект, жени, … Continued

БОШ RECHARGEABLE – Сифулајски острови

posted in: Учесници | 0

Сифулајка п’лне! Сифулајка п’лне истрошана влажност на коажта, очте и ак’лут. П’лне и дуп’лнаве љубов, ќејф и топличко на душта. Она гу п’лне вирут, вирут а п’лне свежинта, свежинта на п’лне нас, ниа ѓи п’лниме ќесиинта су музика, пивце, к’лбаски, … Continued

“Сложувалка“ – креативна работилница

posted in: Учесници | 0

Приказна наречена културен живот којашто сите заедно ја градиме – оваа година во рамки на програмата на БОШ фестивал за прв пат ЗЕДМ Сложувалка ќе има можност уште еднаш да ги претстави младите таленти од општината пред една поинаква публика … Continued

“Барок плус“ – ФОТА (Џолев и уметностите) – изложба на фотографии

posted in: Учесници | 0

„Барок плус“ e фотографски проект реализиран во организација на „Џолев и уметностите“, од обуката „Фотографија 8“. Изложбената поставка претставува шеснаесет фото-репродукции на култни сликарски дела од Барокот, па сѐ до модерната уметност. Изложувачи се: Лина Дамчевска, Јулијана Зафариова, Мила Стојчевска, … Continued

Тијана Митевска “Создавач на трагедии“ – проекција на филм

posted in: Учесници | 0

Краток филм во режија на Тијана Митревска која си игра со приказната за Годо од Семјел Бекет. Преку ликот на сценаристот Николај (во улога на Бошко Бозаџиевски) се прикажува транформацијата на реалноста во класична трагедија и се поместува границата помеѓу … Continued

Амир Карахасан “Сензор за метал“ – скулптура

posted in: Учесници | 0

Mеморијата складирана во материјата;идеолошките сличности и разлики на двата последни системи на територијата на Балканот, идејата за границите, националностите, јавните простори и нивното формирање, се основните парадигми за создавањето на скулптурите и инсталациите кои ги изработува Амир Карахсан во последниве … Continued

Новоградска – DJ сет

posted in: Учесници | 0

Игор Василев, или познат како Новоградска, е музичар и композитор, а најпрепознатлив е по својата соработка со Милчо Манчевски за оригиналниот саундтрак за филмот “Mајки”. Новоградска има соработувано со Каролина Гочева на хит синглот „Ајде да летаме“ во 2000 и … Continued

Cul de sac со Дарко Рундек – оркестар за забрзана еволуција (Загреб, Хрватска)

posted in: Учесници | 0

Cul-de-Sac e impro jazz експериментален состав, во кој од самите почетоци во 1986, свој придонес имаат повеќе музичари чиј интерес е за тоа како се креира музиката и самата потрага по музичките експресии. Музика, чии флоскули се импровизацијата и експресијата, … Continued

Маја Џеповска – “Излез“ – Изложба на слики

posted in: Учесници | 0

МАЈА ЏЕПОВСКА, завршено средно училиште во Лазар Личеноски, дипломирана на Факутетот за ликовни уметности-Скопје, 2015 година, отсек графика. Излез Патот низ патешествието кој го чувствував како туѓ… му го најдов излезот! Како мува на… хартија Летав летав ама застанав, но … Continued

Шурбе (dj set)

posted in: Учесници | 0

Шурбе е веројатно најлошиот ди-џеј на планетава. Всушност, ќе му направите услуга ако го наречете „ди-џеј“. И покрај долгогодишното искуство, сѐ уште не научи да микса. А „музиката“ што ја пушта кај мнозинството во публиката предизвикува прашалници околу главата, неверување … Continued

“Ќе има поезија” – поетски настан

posted in: Учесници | 0

Време за читање поезија, довикување поезија, полнење и празнење поезија, почитување поезија, флертување, љубење и секс со поезија, планирана и непланирана поезија, верувале или не поезија, да да поезија, од публика поезија, во програма поезија.

Ивана Атанасова “Ќе има (ли) војна“ – театарски перформанс

posted in: Учесници | 0

“Ќе има (ли) војна“ е кратка театарска фантазија која што посочува прст кон толпата и нејзината масовно хистерична моќ, а истовремено го преиспитува индивидуалецот. Режија/игра/текст: Ивана Атанасова Аудио снимки: Ивана Атанасова Користена музика: David Byrne Времетраење: 25-30мин.

Flat five, Македонија (live)

posted in: Учесници | 0

Flat Five е џез квартет оформен од страна на Слободан (Боби) Ѓошиќ, постдипломец на џез академијата во рамки на универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип (џез гитара, класа – Тони Китановски). Flat Five претежно свират џез стандарди, но исто така и … Continued

Сали Ертунч “Петорица локални фраери “ – изложба на цртежи

posted in: Учесници | 0

Петорица локални фраери е дело составено од 5 различни цртежи, како обид, за визуелизирање на возрасните луѓе, кои што патат од пост-детство ефект и се заглавени во кругот на адолесценцијата, каде што се вртат бесконечно и се задоволуваат. Со помошта … Continued

Јане Алтипармаков “The Hip – Reality Overdrive “ – проекција на филм

posted in: Учесници | 0

Оригинална идеја-Љубиша Петрушевски режија – Јане Алтипармаков камера-Наташа Гелева монтажа-Владимир Петровски Картер, Дарко Стефановски, Димитар Илиевски настапуваат-Ања Или Ева, Сања Костовска, The Hip. Овој проект е визуелен ремикс на музиката на кумановскиот алтернативен бенд The Hip. Колаж на влијанија, произлезени … Continued

SUSIJAT, Македонија (live)

posted in: Учесници | 0

Сусијат група од четири момци, сите во своите зрели години, некои од нив и со прилично солидно музичко искуство во позадина. Лазар Дарковски свирел тапани во String Forces, Деан Змејкоски гитара во KLO , Никола Дрвошанов бас во проектот Jazz … Continued

Ивана Пирковска “Вие“ – концептуалистички проект

posted in: Учесници | 0

Концептуалистичкиот проект „Вие“ претендира да ги поттикне набљудувачите на размислување за вечното самосоздавање и самоуништување на светот, за огромната енер¬гија која не се троши, туку само се менува и преобликува, од една форма во друга, од едно енергетско поле во … Continued

Try2Fly / Bmss records, Македонија

posted in: Учесници | 0

Владимир пушта и живее со музика уште од 2000 кога има само 14 години. Пушта музика регуларно на секоја журка (DJ сет / live). После долгогодишно искуство како диџеј, искуство на стејџ, конечно во 2006 можеме да го видиме зачетокот … Continued

Lmn Drmpts, Грција (live)

posted in: Учесници | 0

Семели Тагара е родена во Солун, а ги започнува своите музички експерименти уште на својата шеста година. Учи да свири на пијано и на чело, а потоа учи и гитара, но и компонирање песни. Семели снима албум со Sony music … Continued

i duhovi, Србија (live)

posted in: Учесници | 0

I duhovi како бенд се појавуваат во Белград на крајот од 2007 г. Членови на бендот: Милан Богдановиќ – вокал, гитара; Немања Суботиќ – гитара; Мирослав Цакиќ – бас, клавијатура, вокал. Првиот албум „ Nizašta” е објавен во јануари 2012, … Continued

Тања Симоновска – “ Дом на млади” – Штип

posted in: Учесници | 0

Документарен филм посветен за културниот центар во Штип, “Дом на млади”. Се раскажува за неговите почетоци и работата низ текот на годините, од раните ‘80ти до денес. Застапеноста и ширењето на underground културното движење и историја, за повеќето уметници од … Continued

Ања Или Ева „Милиони се еден, еден е милиони“ -изложба на фотографии

posted in: Учесници | 0

„Милиони се еден, еден е милиони“ Ања (23) си игра со современите дискурси на фотографијата, надоврзувајќи се на оставштината на концептуалната уметност. Преку своите дигитални фотографии поставува интригантни прашања што директно или индиректно го засегаат секој поединец. Со овој перформанс/оваа … Continued

Mелани Дигит – “Монотонија” – Мултимедијална Инсталација

posted in: Учесници | 0

Мелани Дигит е моден дизајнер и мултимедијален уметник. Инспирација за инсталацијата е монотонијата во секојднвното живеење, репетитивноста на одредени општествени и психолошки појави и нивно естетизирање.

Палиндром (live)

posted in: Учесници | 0

Тричлениот бенд е формиран во Чаир, Скопје во јуни 2013та. Идејата позади бендот е невообичаена комбинација помеѓу две бас гитари и тапани кои ескалираат во микс на различни жанрови. После неколку промени, сегашниот состав го сочинуваат Ерик Омерагиќ и Филип … Continued

Игор Христов „Traffic life” – документарен филм

posted in: Учесници | 0

Документарниот филм Живот во движење следи 6 различни жонглери кој своето шоу го прават на семафорите во главниот град Санта Круз на Остров Тенерифе.На тој начин артистите успеват да најдат простор за својата изјава на едно не стандардно место како … Continued